Ceny Alfreda Radoka

Napsal Hanka (») 8. 8. 2013 v kategorii Zajímavé články, přečteno: 379×
radok-masky.jpg

Ceny Alfréda Radoka

(

Cena Alfréda Radoka je výroční cena za umělecké výkony v rámci českého divadla, udělovaná na základě hlasování kritiků. Anketu mezi kritiky pořádá tradičně časopisSvět a divadlo (SAD). Ceny uděluje Nadační fond Alfréda Radoka (do roku 2002Nadace Alfréda Radoka) ve spolupráci s agenturou Aura-Pont. Počet a vymezení kategorií Cen Alfréda Radoka i způsob rozhodování o jejich udělování se v průběhu let částečně měnil.

Obsah

[skrýt]

 Historie ceny

Cena Alfréda Radoka je nejstarší ze všech ocenění udělovaných v České republice za umělecké počiny v oboru divadla. Její hlavní a nejstarší kategorie (cena kritiky pro inscenaci roku) byla poprvé udělena za rok 1992. O ceně se již tehdy rozhodovalo na základě ankety, vyhlášené časopisem Svět a divadlo (SAD). Oslovení kritici mohli poslat hlas až třem inscenacím. O pořadí, tedy i o udělení ceny, rozhodl prostý součet hlasů (stejný způsob hlasování byl později použit i u dalších vyhlašovaných kategorií). O udělení ceny za léta 1993 – 1996 se rozhodovalo jiným způsobem. Prostý součet hlasů kritiků určil jen pět nominovaných inscenací, o udělení vlastní ceny rozhodovala pětičlenná porota. Až do roku 1995 odpovídalo rozhodnutí poroty výsledkům ankety. Za rok 1996 porota udělila cenu inscenaci Jób, zatímco v anketě získala nejvíce hlasů inscenace Ritter, Dene, Voss. Nadace Alfréda Radoka se poté vrátila k původnímu způsobu rozhodování, kdy je cena udělována na základě prostého součtu hlasů zúčastněných kritiků. Hned v roce 1993 došlo ještě k jiné zvláštní situaci: řada kritiků dala svůj hlas inscenaci Hvězdy na vrbě, která měla premiéru až na sklonku roku 1992, většina hlasujících ji však viděla až později. Inscenaci byla udělena zvláštní cena poroty a zároveň bylo rozhodnuto, že v případě obdobné situace v budoucnosti bude udělována Cena Hvězd na vrbě.

V anketě za rok 1994 byly redakcí časopisu Svět a divadlo (SAD) kategorie rozšířeny o ceny kritiky za ženský a mužský herecký výkon, o cenu pro talent roku, divadlo, hru a nejlepší scénografii roku. V anketě za rok 1997 přibyla ještě cena za „jiný umělecký výkon, o rok později změněná na cenu za scénickou hudbu roku. Za rok 1997 byla také udělena specifická cena za mužský herecký výkon v ženské roli (Jiří Pecha za roli Babičky). V letech 1995 – 1997 byla ocenění v těchto dalších kategoriích nazývána Ceny SAD a Schering-Plough podle tehdejšího sponzora cen. V kategorii „inscenace roku“ zůstal i v těchto letech zachován název Cena Alfréda Radoka. Nadace Alfréda Radoka rozhodla, že za rok 1997 neudělí cenu v kategorii „talent roku“ a za rok 1998 v žádné kategorii kromě hlavní ceny za inscenaci roku. Výsledky v těchto kategoriích byly přesto vyhlášeny a ceny udělil časopis Svět a divadlo (SAD). Od dalšího ročníku ankety se již standardně udělují Ceny Alfréda Radoka ve všech kategoriích. Od ankety za rok 2004 je kategorie „hra roku“ omezena pouze na české hry (do té doby mohly být oceněny i zahraniční hry, inscenované v Česku poprvé). Kompletní výsledky ankety jsou publikovány v časopisu Svět a divadlo (SAD) (zpravidla ve druhém čísle ročníku) i s komentáři jednotlivých kritiků, komu a proč dali své hlasy.

Druhou součástí Cen Alfréda Radoka je dramatická soutěž o nejlepší divadelní hru v češtině nebo slovenštině. Podmínkou účasti v soutěži je, že hra nebyla publikována ani inscenována před vyhlášením výsledků příslušného ročníku. O udělení cen rozhoduje porota. Kromě Cen Alfréda Radoka je v této kategorii od roku 2005 udělována ještě Cena Českého rozhlasu 3 Vltava.

(Převzato z oficiálních stránek Ceny Alfréda Radoka. Redakčně upraveno a kráceno.)

 Udělené inscenační ceny a nominace

 Inscenace roku

Dejvické divadlo PrahaWilliam Shakespeare – Hamlet(režie: Miroslav Krobot)
Městské divadlo Zlín a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín:Zdeněk Fibich a Jaroslav Vrchlický – Smrt Hippodamie (režie:Jan Antonín Pitínský, dirigent: Roman Válek)
Divadlo Alfa Plzeň: Tomáš Dvořák, Ivan Nesveda, Pavel Vašíček – Tři mušketýři (režie: Tomáš Dvořák)
Klicperovo divadlo Hradec KrálovéDavid Drábek – Akvabely(režie: Vladimír Morávek)
Národní divadlo v BrněBohuslav Martinů – Řecké pašije(režie: David Pountney)
Městské divadlo BrnoPedro Calderón de la Barca – Znamení kříže (režie: Hana Burešová)
Divadlo Husa na provázku BrnoFjodor Michajlovič Dostojevskij – Kníže Myškin je idiot (režie: Vladimír Morávek)
Divadlo v 7 a půl BrnoHenrik Ibsen – Nora (režie: Jan Antonín Pitínský)
Městské divadlo BrnoPedro Calderón de la Barca – Znamení kříže (režie: Hana Burešová)
Divadlo Petra Bezruče OstravaFjodor Michajlovič Dostojevskij – Idiot (režie: Sergej Fedotov)

 Herec roku

Michal Čapka, Jindřich, SvatbaKomorní scéna Aréna Ostrava
Johannes Chum, Tito, La Clemenza di TitoNárodní divadloPraha
Ivan Řezáč, Arnulf, Škola pro ženyŠvandovo divadlo Praha
Ivan TrojanLev Sergejevič TereminTereminDejvické divadlo Praha
Jan Budař, Stavrogin, Běsi – Stavrogin je ďábelDivadlo Husa na provázku Brno
Alois Švehlík, On, Z cizotyDivadlo Na zábradlí Praha
Richard Krajčo, titulní role v Hamlet – strojNárodní divadloPraha (projekt Bouda)
Jiří Langmajer, titulní role v HamletoviLetní shakespearovské slavnosti Praha
Martin Huba, Sir, GarderobiérDivadlo v Dlouhé Praha(zpočátku bylo uváděno v Divadle Na zábradlí)
Jaromír Dulava, Coleman Connor, Osiřelý západČinoherní klub Praha

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a jedna